Odpady meblowe - jak zaplanować i zorganizować ich odbiór?

odpady drewniane

Większość firm działających w branży meblarskiej wykorzystuje przy produkcji oferowanych przez siebie wyrobów zarówno klasyczne drewno lite i klejone, choćby w postaci sklejek czy klejonek, jak i wyroby drewnopochodne, w tym płyty pilśniowe i wiórowe różnych typów od HDF-u po MDF, a ponadto płyty OSB czy płyty stolarskie. Ich obróbka oznacza zwykle wymiarowanie poszczególnych elementów i nadawanie im potrzebnej w konkretnym przypadku geometrii, co wiąże się z powstawaniem znacznych ilości pozostałości w postaci okrawków, wiórów oraz trocin i pyłu.

Ponieważ nie są one przydatne dla stolarni czy producenta mebli, konieczne staje się ich właściwe i zgodne z obowiązującymi przepisami zagospodarowanie. Najprostszym rozwiązaniem okazuje się nawiązanie współpracy z firmą specjalizującą się w odbiorze drewna odpadowego. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jak można wykorzystać odpady drewniane?

Drewno cieszy się ogromną popularnością jako surowiec do wykonywania rozmaitych elementów od konstrukcji budynków po ich wyposażenie czy liczne przedmioty użytkowe z uwagi na swoje unikalne cechy. Składają się na nie przede wszystkim doskonały stosunek wytrzymałości do masy własnej oraz odporność na oddziaływania zewnętrzne – nacisk wzdłuż włókien czy zginanie w poprzek do ich ułożenia. Liczy się atrakcyjny wygląd, w tym możliwość barwienia na rozmaite sposoby, także z użyciem lakierów bezbarwnych oraz ciekawy układ słoi i sęków czy naturalna kolorystyka. Nie można też zapominać o łatwej i szybkiej obróbce, która może być prowadzona różnymi metodami. Warto jednak też mieć na uwadze fakt, że drewno to nieoceniony surowiec energetyczny – jego pozostałości da się więc łatwo poddawać recyklingowi termicznemu, a ze względu na naturalnych charakter także kompostowaniu.

W jaki sposób zagospodarować odpady drewniane?

Pozostałości poprodukcyjne są w myśl przepisów odpadem, a ich wytwórca ma obowiązek poddania ich utylizacji. Najlepszym wyjściem będzie więc przekazanie ich firmie specjalizującej się w tym obszarze, która będzie w stanie odebrać je i przetworzyć tak, by nie stanowiły zagrożenia dla środowiska.

Wróć do bloga

Script logo